Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik

Výcvikové metody:

mechanická: psa po povelu upravíme do požadované polohy. Např. sedni - zatlačíme na záď psa a zárověň trhneme vodítkem vzhůru. Používáme jen mechanických nepodmíněných podnětů - je to vlastně metoda donucovací, když se pes dostane do požadované polohy, nepříjemné podněty zmizí. Touto metodou se pes rychle naučí cviku, ale může to narušit vztah mezi psovodem a psem.

chuťově dráždivá: při výcviku používáme pamlsků. Např. nácvik stopy, kdy na stopu klademe pamlsky, abychom zvýšili zájem psa o sledování stopy. Tato metoda je však v některých situacích nespolehlivá např. v rušivých podmínkách a v situaci, kdy je pes již sytý. Podmínkou této metody je hladový pes se zájmem o potravu

Kontrastní: Tato metoda je jakýmsi skloubením obou metod, mechanické a "pamlskové", kdy po mechanickém upravení psa do správné polohy, odměníme toho pamlskem..

Dovolím si oddělit jednu metodu, která by se dala označit místo "pamlskové" jako "kořistnická", kdy pes místo mlsky dostane za odměnu míček. Tato metoda se používá u psů, u kterých je silně vyvinut kořistnický pud a nelze u nich použít metodu chuťově dráždivou. Princip je však stejný a používá se i v metodě kontrastní (za dobře zvládnutý cvik následuje odměna - míček, pešek atd.)

metoda napodovovací: jak už název napovídá, jde o napodobování cviků mladšího nevycvičeného psa od staršího vycvičeného. Např. skákání přes překážky, štěkání na povel, zvyšování zloby v kruhu, kousání do peška či vyštěkání figuranta...

Každý pes je jiný, proto je nejdůležitější vybrat tu správnou výcvikovou metodu, která vyhovuje právě vašemu psu!

 Nepodmíněný reflex: pud sebezáchovy, nutnost přijímat potravu: sací reflex, tlak ruky, trhnutí vodítkem

Podmíněný reflex:zvukový povel ,ucho - mozek - mícha ,nervy ,svaly- pes vykonávává a zároveň přijímá povel

 

Nadprahový útlum - jedná se o aktivaci obranného mechanismu zvířete, proti nadměrnému zatížení organismu, vyčerpání a hrozícímu kolapsu.. 

 

 

Rozdělení povah:

Vyrovnaná: sangvinik: povahově ideální pro výcvik, zlatý střed, vzruch a útlum v rovnováze

                     flegmatik: klidný, vyrovnaný pes

Nevyrovnaná: cholerik: vzruch převyšuje nad útlumem. Dobře drážidtelný, ale špatně se uklidňuje

                          melancholik: je pes nejméně vhodný k výcviku, má slabou povahu